Výrobky ze dřeva – kde se dřevo vyplatí a kdy nikoliv

21. Leden. 2015

Dřevo – jeden z nejstarších stavebních materiálů. Už od nepaměti z něj lidé vyrábějí nábytek, používají ho při stavbě přehrad, hrází, váží si jeho unikátních vlastností. Dříve platilo za jeden z nejlevnějších materiálů, dnes je situace trochu jiná.

Zatímco například dřevěné patří stále k nejlevnějším variantám, dřevěný nábytek patří naopak k tomu nejdražšímu, co si domů můžete pořídit. Podívejte se s námi na to, kdy použitím dřeva ušetříte, a kdy naopak najdete i levnější alternativy.

Dřevo jako levný materiál

Stavíte plot? Pokud vsadíte na obyčejný dřevěný, pak oproti jiným variantám pravděpodobně ušetříte. Dřevěné ploty patří k těm nejlevnějším. Levněji pořídíte asi už jen jednoduchý plot z pletiva.

Klasické a nejlevnější dřevěné plotovky jsou z modřínu (jde o jedno z nejtvrdších dřev mezi jehličnany), rozšířený je i smrk. Při použití klasických dřevěných plotovek dbejte na pravidelnou údržbu, kterou dřevěný plot potřebuje. Bez pravidelných nátěrů a impregnace ho mohou po čase napadnout houby a jiní škůdci. Plotovka by také měla mít zkosený vršek – voda musí odtékat, jinak hrozí zahnívání.

Pokud tedy nevsadíte na exotické dřeviny, měli byste volbou dřevěného plotu ušetřit. Ploty kovové, plastové nebo betonové vyjdou obvykle na vyšší částky.

Kdy se dřevo prodraží?

Opačným případem je dřevěný nábytek. Ať už jde o nábytek jednoduchý, nebo složitě zdobený, platí, že dnes existují mnohem levnější varianty a dřevo je považováno za luxusnější materiál.

Ideálními tvrdými dřevy pro nábytkářství jsou třeba jasan nebo platan, z měkkých dřev se v nábytkářství neuplatňuje téměř žádné. Pro krásnou barvu je v posledních letech velmi rozšířené dřevo z borovice, z jehličnanů se po opracování na nábytek hodí i modřín. Nicméně počítejte s tím, že třeba u skříně na míru si za její dřevěnou variantu řádně připlatíte.

V posledních letech jsou totiž mnohem rozšířenější jiné, levnější materiály. Ty jsou z části samozřejmě tvořené dřevem, ale dřevem méně kvalitním, často dřevěným odpadem, třískami.

Narazit tak můžete třeba na dřevotřísku, která vzniká slisováním dřevního odpadu (tedy třískami a pilinami) s lepidly. Dřevotřískové desky jsou pak obvykle opatřeny ještě svrchní vrstvou z lamina v různých dekorech nebo z dýhy. Dřevotříska je jeden z nejrozšířenějších materiálů, ze kterého se dnes vyrábějí třeba vestavěné skříně

Oblíbenou alternativou drahého dřeva je i překližka – deska z lichého počtu dýhových plátů, které jsou na sebe lepeny křížem. Díky své ohebnosti je ideální pro nábytkářství. Levnější varianty překližky nicméně nesnášejí vlhko.

Expedice a prodej

pondělí - pátek

7:00 - 16:00

sobota

8:00 - 12:00

Rychlé kontakty